شناسه : 367
يكشنبه 7 مرداد 1397 ساعت 10:18 2018-7-29 10:18:43
مثلاً مادری به من مراجعه کند و بگوید من بچه یتیم دارم، بگویم: برو کمیته امداد! انگار خودش بلد نبود! این فرهنگ زشتی است که دارد در ما ایجاد می‌شود که به همه چیز تخصصی فکر می‌کنیم.
مثلاً مادری به من مراجعه کند و بگوید من بچه یتیم دارم، بگویم: برو کمیته امداد! انگار خودش بلد نبود! این فرهنگ زشتی است که دارد در ما ایجاد می‌شود که به همه چیز تخصصی فکر می‌کنیم.


 این یکی از درد دل‌های من است. تخصصی شدن حوزه‌های کارهای خیر در #جامعه دلیل سلب #مسئولیت از گردن ما نیست. نگوییم: #فرهنگ جامعه به دست وزارت فرهنگ و ارشاد است! برای #ایتام، کمیته امداد فکری بکند! به من چه ارتباطی دارد؟ #مسجد هم که مربوط به سازمان مساجد است و ...
می‌بینیم با تخصصی کردن همه حوزه‌ها یک جوری از خودمان سلب مسئولیت شده؛ و حال آن‌که این‌جور نیست؛ یعنی ضمن این‌که حکومت با داشتن وزارت‌خانه‌ها و دپارتمان‌ها و کرسی‌ها باید این جریانات را اداره کند، این نیست که پس مسئولیت از گردن من سلب شده!

مثلاً مادری به من مراجعه کند و بگوید من بچه یتیم دارم، بگویم: برو کمیته امداد! انگار خودش بلد نبود! این فرهنگ زشتی است که دارد در ما ایجاد می‌شود که به همه چیز تخصصی فکر می‌کنیم. خود آدم باید به کار بیفتد! بله اگر بخواهم به صورت تخصصی روی بحث یتیم کار کنم، باید دم و دستگاه و تشکیلاتی راه بیندازم، با کمیته هماهنگ کنم و ... همه سر جایش، ولی من دارم در این جامعه زندگی می‌کنم، من مسئولم!
 یا می‌گوییم: #امر_به_معروف و #نهی_از_منکر کار حکومت است، به ما چه ارتباطی دارد؟ بنابراین من، نه نهی از منکر می‌کنم، نه کاری به کار یتیم دارم، نه به مسجد کاری دارم، نه به فرهنگ مملکت کاری دارم! چون همه چیز برای خودش جا دارد؛ آموزش پرورش، وزارتخانه، نهاد و سازمان دارد.
نه! ما نسبت به همه چیز مسئولیم و نسبت به تمام اتفاقات دور و برمان باید امر به معروف و نهی از منکر بکنیم. باید نسبت به فرهنگ مملکت عنایت و حساسیت داشته باشیم.

 


#گزیده از #تفسیر جلسه3 #سوره_نساء
#حجت_الاسلام_قاسمیان

اضافه کردن دیدگاه جدید

دیدگاه ها

احسنت به این مرد