شناسه : 167
پنجشنبه 10 اسفند 1396 ساعت 16:11 2018-3-1 16:11:33
خبرگزاری شبستان: آیت الله نوری همدانی در پیامی به بیست و پنجمین مسابقات قرآن بسیج گفت: اگر اسلام همه آحاد جامعه را به فریضه امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرده حاکی از اجتماعی بودن روح دین اسلام است.
پیام آیت الله نوری همدانی به بیست و پنجمین مسابقات قرآن بسیج:

اجتماعی بودن روح حاکم بر احکام اسلامی است

خبرگزاری شبستان: آیت الله نوری همدانی در پیامی به بیست و پنجمین مسابقات قرآن بسیج گفت: اگر اسلام همه آحاد جامعه را به فریضه امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرده حاکی از اجتماعی بودن روح دین اسلام است.

به گزارش خبرنگار قر آن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت الله نوری همدانی در پیامی به بیست و پنجمین مسابقات قرآن بسیج گفت: اگر اسلام همه آحاد جامعه را به فریضه امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرده حاکی از اجتماعی بودن روح دین اسلام است. در بخش هایی از این پیام آمده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم 
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»
این آیه قرآن کریم می فرماید ای اهل ایمان در کار دین صبور باشید یکدیگر را به صبر و مقاومت سفارش کنید و همیشه و در همه حال آماده دشمن بوده و خداترس باشید؛برهمین اساس در این آیه به چهار نکته اشاره شده که همگی مطلق و بدون قید است.


استاد بزرگوار ما حضرت آیت الله طباطبایی در تفسیر شریف المیزان در مورد این آیه ۵۰ صفحه مطلب نوشته از نظر رابطوا به رابطه انسان و اجتماع پرداختند.
 اسلام دینی است که بنیان خود را بر اجتماع قرار داده است و مهمترین احکام خود از قبل جهاد، حج، نماز و... را بر اساس اجتماع قرار داده است و اگر اسلام همه آحاد جامعه را به فریضه امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرده حاکی از اجتماعی بودن روح دین اسلام است.

علامه طباطبایی در ادامه تفسیر خود پیرامون این آیه می فرماید: یکی از ورطه های نمایان شدن ارتباط جامعه است و جامعه را مردم می سازند و مردم نیز نیازمند ولی هستند و علامه در همین بیان ولایت فقیه را اثبات می کند.

در کتاب معانی الاخبار از امام صادق علیه السلام پیرامون این آیه و مسأله صبر مطالبی اشاره می شود و در مورد کلمه رابطوا می فرماید که در رابطه با امام خود استوار باشید.

رهبر معظم انقلاب تاکید دارند روزی شاهد پیروزی خواهیم شد که در یک دست بسیجی قرآن و در دست دیگر آن سلاح باشد؛ البته همه اینها مقدمه عمل به قرآن است.از تلاش سازمان بسیج در بسط و گسترش فرهنگ قرآنی بسیجیان کشور قدردانی کرده و دوام توفیقات را بر حفظ و دوام نظام اسلامی از خداوند متعال مسئلت دارم.

اضافه کردن دیدگاه جدید