شناسه : 142
سه شنبه 28 دى 1395 ساعت 11:11 2017-1-17 11:11:50
بنده سوالم از حضورتون اينه که چطور مي تونيم فامیلمون رو امر به معروف و نهي از منکر کنيم؟
بنده سوالم از حضورتون اينه که چطور مي تونيم فامیلمون رو امر به معروف و نهي از منکر کنيم؟

سوال

سلام عليکم

طاعات و عزاداريتون قبول ان شالله

بنده سوالم از حضورتون اينه که چطور مي تونيم فامیلمون رو امر به معروف و نهي از منکر کنيم؟

چه روش هايي براي امر به معروف فاميل مي توان استفاده کرد... ؟

 

پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

 

این پرسش علاوه بر اینکه بسیار مهم و اساسی است ولیکن بسیار کلی است و پاسخ به آن در قالب یک سوال نمی گنجد.

یک بحثی با عنوان امر به معروف در خانواده در جنبش حیا ارائه شده است که البته هنوز منتشر نشده، در آن  به صورت مفصل بحث امر به معروف در خانواده و فامیل مطرح شده است.

اما تذکر چند نکته پیرامون امر به معروف در فضای خانوده و فامیل خالی از لطف نیست:

1) عنصر اصلی در فضای خانواده و فامیل عنصر محبت است، باید از این عنصر به بهترین وجه در امر به معروف استفاده کرد. مثلا:اگر کسی یک شخصی را خیلی دوست داشته باشد، برای اینکه آن فرد ناراحت نشود با حضور او گناهی را که می داند او دوست ندارد، ترک می کند، که این حضور خود نوعی امر به معروف است. مدارا کردن و مهربانی اصل و اساس امر به معروف در خانواده و فامیل است.

2)با توجه به اینکه افراد یک فامیل سال ها با هم ارتباط دارند نباید تا حد امکان خصومتی بینشان پدید آید که سبب قطع رحم، که یک گناه کبیره است، شود، به همین خاطر باید صبر و حوصله به خرج داد و برای اینکه طرف مقابل منکر را ترک کند برنامه ریزی بلند مدت داشت (نباید از زمان بر بودن تاثیر امر به معروف خسته شد و اقدامات را رها کرد، اگر استقامت کنیم ان شاالله جواب می بینیم)

3)استفاده از روش های مختلف تاثیر زیادی دارد، نباید مدام یک جمله یا یک روش خاص را پشت سر هم تکرار کرد، چون ممکن است سبب خسته شدن اطرافیان شود، باید فکر کرد و با ایده های نو اطرافیان را به سمت خوبی ها برد و از بدی ها دور کرد.

4)به کل از جدال و مراء و بحث های بی پایان، مخصوصا در فضای خانوده، که معمولا هدف هم این است که اثبات شود، من درست می گویم، به شدت پرهیز کنید.(حتی به اسم امر به معروف) چون معمولا ثمری جز دلخوری ندارد. اسلام  ما را از این جدل ها به شدت نهی کرده است. مختصر و مفید بودن یکی از شروط اساسی در امر به معروف است.

5)هدیه دادن متناسب برای آن منکر (مانند کتاب یا یک گل همراه با یک جمله ی زیبا)، شرکت دسته جمعی در مراسم های جذاب و مفید، کمک گرفتن از بزرگان و آبرومندان فامیل برای نهی از منکر و... از روش هایی است که می توان از آن استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر لازم است به محتوای جلسه ی امر به معروف در خانواده که ان شاالله به زودی منتشر خواهد شد مراجعه کنید.

 

با تشکر فراوان

التماس دعای خیر

اضافه کردن دیدگاه جدید