شناسه : 138
سه شنبه 28 دى 1395 ساعت 10:46 2017-1-17 10:46:32
لطفا در مورد روش های امر به معروف کردن اساتید و بزرگترها توضیح بدین. مثلا یه استاد یا کسی که خیلی ازش حساب می بریم داره با ما صحبت میکنه و وسط حرفش شروع به غیبت یه فردی میکنه و... .
لطفا در مورد روش های امر به معروف کردن اساتید و بزرگترها توضیح بدین. مثلا یه استاد یا کسی که خیلی ازش حساب می بریم داره با ما صحبت میکنه و وسط حرفش شروع به غیبت یه فردی میکنه و... .

سوال

لطفا در مورد روش های امر به معروف کردن اساتید و بزرگترها توضیح بدین. مثلا یه استاد یا کسی که خیلی ازش حساب می بریم داره با ما صحبت میکنه و وسط حرفش شروع به غیبت یه فردی میکنه و... .

 

پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
امر به معروف و نهی از منکر به نوعی تنها واجب ابتکاری در اسلام است.ابتکاری بودن امر به معروف و نهی از منکر به این معناست که دین اسلام حدود انجام دادن امر به معروف و نهی از منکر را مشخص کرده و نحوه و روش آن را به ما واگذار کرده تا در موقعیت های مختلف شرایط را بسنجیم و بهترین روش را برای امر به معروف و نهی از منکر انتخاب کنیم.(در صورتی که بقیه ی واجب ها مانند: نماز، روزه، حج و... حدود کاملا مشخصی دارند و ما تماما این واجب ها را در محدوده ی خودشان انجام می دهیم)
نکته ی بعدی اینکه در  امر به معروف  و نهی از منکر باید احترام بزرگتری و استادی کسی که گناه را انجام داده حفظ شود. ما برای انجام امر به معروف هایی که معمولا با آنها سر و کار داریم اجازه نداریم به پدر و مادر یا استاد و... بی ادبی و بی احترامی کنیم. در این جور مواقع می توان با کمی تفکر و بررسی همه  جوانب بهترین روش را انتخاب کرد که هم گناه ترک شود و هم حرمت طرف مقابل شکسته نشود.
مثلا برای مثالی که فرمودید می توان این روش را پیشنهاد کرد:
وقتی استاد در کلاس شروع به غیبت می کند، بگوییم:"استاد می دانیم که شما قصد بیان عیب ایشان را ندارید ولی چون ایشان اینجا نیستند که از خود دفاع کنند، اگر این بحث ادامه پیدا نکنه بهتره، چون شاید ایشان دلیل موجهی برای این کار داشته باشند و ما ندانیم و از طرف دیگه چون ما ایشون رو می شناسیم غیبت حساب میشه که درست نیست"
یا اینکه مثلا  وقتی بزرگتری خلافی مرتکب می شود بگوییم: "شما از من خیلی فهمیده تر و دانا تر هستید ولی به نظرم می رسه اگر این کار نمی شد بهتر بود، من می دونم شما نیت خیر  داشتید"
اینها صرفا مثال هایی برای نزدیک شدن توضیحات به ذهن بود و نکته ی اصلی همانی بود که عرض شد.
باید احکام و چهارچوب های امر به معروف و نهی از منکر را به خوبی یاد بگیریم و با فکر و ایده و ابتکار زدن بهترین نوع امر به معروف را در هر موقعیت انتخاب کنیم
موفق باشید
التماس دعای خیر

اضافه کردن دیدگاه جدید