شناسه : 103
يكشنبه 26 دى 1395 ساعت 08:51 2017-1-15 08:51:41

حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، با اشاره به جایگاه امربه معروف در جامعه اسلامی گفت: این فریضه در فرهنگ اسلامی از مبانی ارزشی  و عالی  قرآنی است و تکلیف ماست که در دنیای کنونی در قالب اصول اسلامی ایفای نقش کنیم. 
وی بابیان این نکته که فریضه امر به معروف و نهی از منکر به عنوان جایگاه روایی و سیره معصومین(ع) از چند جهت قابل بررسی است، اظهار کرد: انجام این دستور الهی هم از لحاظ ایفای نقش در جامعه و هم از لحاظ تکلیف بر عهده افراد ذی نفوذ است و در اینکه این فریضه باید اجرایی شود شکی نیست.
این مقام مسئول بابیان اینکه عدم استقبال مردم از امر به معروف و نهی از منکر در قالب دو محور اصلی باید مورد تحلیل قرار گیرد، گفت: امر به معروف به طور طبیعی عکس‌العمل‌های اجتماعی دارد، برخی نسبت به آمران به معروف که معروف فراموش شده یا منکر اجرا شده‌ای را تذکر می‌دهند واکنش منفی نشان می‌دهند. 
به‌گفته حجت‌الاسلام قربان‌پور افراد خاطی در برابر آمران به معروف و ناهیان از منکر ایستادگی می‌کنند، یعنی به جای اینکه آستانه تحملشان بالا باشد و پذیرنده اشتباه و خطای خود باشند، گاهی دیده می‌شود که فرد تذکر دهنده را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند و با این وضعیت بالطبع استقبال عموم از تذکر لسانی کم خواهد شد. 
این مقام مسئول با ابراز تأسف از اینکه پذیرش اجتماعی برای برخورد با آمران به معروف و ناهیان از منکر بالا نیست، تصریح کرد: اگر پذیرش اجتماعی در فرهنگ اجتماعی از این رو که تذکر داده شده در راستای رفع و رسیدن به سعادت است بالا باشد قطعاً آمران به معروف نیز انگیزه بهتری برای انجام این فریضه خواهند داشت. 
حجت‌الاسلام قربان‌پور بابیان اینکه گاهی امر به معروف و نهی از منکر همراه با ترس و خوف و نگرانی خواهد بود، اظهار کرد: این عوامل باعث می‌شود تا تذکر لسانی در جامعه از رونق بیافتد و مردم از بیان معروفات و تذکر منکرات شانه خالی کنند. 
وی برلزوم نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد و افزود: اگر این فریضه نهادینه شود و تذکرات به حساب نصیحت و سفارش به کار خیر تلقی شود استقبال عمومی از این دستور الهی نیز فراهم می‌شود و این امر مانند این است که انسان مانند آینه در مقابل انسانی دیگر قرار گیرد و عیوب را گوشزد کند. 
حجت‌الاسلام قربان‌پور در ادامه با اشاره به اینکه فرهنگ نهادینه شدن خیرخواهی و امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دچار اشکال است، اضافه کرد: زمینه عمومی هم نیازمند است که تلقی همه مردم بر این باشد که امر و نهی از باب عیب‌جویی نیست از باب خیرخواهی، علاقه‌مندی و حب است که متأسفانه این نگاه در منظر مردم شناخته شده نیست. 
وی ستادی عمل کردن امر به معروف ونهی از منکر را دارای مزایا و نقاط ضعف دانست و اظهار کرد: اگر نمایندگان دستگاه‌های عضو این ستاد به وظیفه خود عمل کنند قطعاً بازخورد خوبی  در جامعه شاهد خواهیم بود؛ چراکه این مجموعه از نیروهای مردمی، قضایی، اداری، اجرایی و ... تشکیل شده و که هرکدام با دستورالعملی خاص در این ستاد حضور دارند؛ لذا استفاده از تمام نیروها مزیت بوده و فعالیت این مجموعه در راستای نهادینه شدن امر به معروف را تسریع می‌بخشد. 
حجت‌الاسلام قربان‌پورادامه داد: متولی جریان کلی امر به معروف همین ستاد است، این ستاد دارای اعضایی است که سیاست‌گذاری کلان دبیر ستاد را دنبال می‌کنند، عمل نکردن به وظایف به دلیل کثرت اعضا ممکن است به فعالیت‌ها ضربه وارد کند اما اگر خدمات به صورت هماهنگ انجام شود شاهد رونق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه خواهیم بود. 
وی تصریح کرد: عمل به معروفات و نهی از منکرات در حیطه کاری تمام افراد جامعه است، افراد در هر جایگاه و مقامی که هستند باید به این فریضه الهی توجه کنند، امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به جایگاه و دستگاه ویژه ندارد، انسان‌ها به عنوان یک وظیفه انسانی مکلف هستند تا معروفات را در جامعه گسترش و از بروز منکرات جلوگیری کنند. 
حجت‌الاسلام قربان‌پور بابیان اینکه تمام ارزش‌های اسلامی در ردیف معروفات و تمام ضد ارزش‌ها در حوزه منکرات گنجانده می‌شود، اظهار کرد: حوزه امر به معروف و نهی از منکر یک جریان کلی دارای اصل مقبول پذیرفته فراگیر است که همه بخش‌های اجتماعی را در بر می‌گیرد. 
وی ادامه داد: تمام ابعاد اسلامی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تعریف می‌شود، حقوق‌های غیرمتعارف، رفت و آمد کارکنان، کم کاری در محیط کار، همه در حوزه ارزش‌ها و غیر ارزش‌های اسلامی توصیف شده است که باید مورد توجه قرار گیرد. 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی بابیان اینکه منکرات تنها به جریان خیابانی اختصاص ندارد، اظهار کرد: مبانی امر به معروف و نهی از منکر دارای گستردگی است و قطعاً آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز در این حدود فعالیت می‌کنند؛ ازاین رو شاهد اولویت بندی برخی از منکرات در جامعه هستیم، حجاب امروز یکی از معضلات اجتماعی و از اولویت‌های امر به معروف و نهی از منکر است؛ لذا وظیفه آحاد جامعه این است که زمینه رعایت حجاب اسلامی را با استفاده از روش‌های درست و اصولی توسط افراد آموزش دیده فراهم آورند.

اضافه کردن دیدگاه جدید