شناسه : 100
پنجشنبه 23 دى 1395 ساعت 11:42 2017-1-12 11:42:42
بی تفاوتی مرگبار ترین طلسم روزگار ماست. روزگاری که هر لحظه اش آبستن یک تاریخ، حادثه است. و این طلسم شوم می رود تا سایه ی سیطره خود را بر جای جای این دنیای سرد بیافکند.
بی تفاوتی مرگبار ترین طلسم روزگار ماست. روزگاری که هر لحظه اش آبستن یک تاریخ، حادثه است. و این طلسم شوم می رود تا سایه ی سیطره خود را بر جای جای این دنیای سرد بیافکند.

متن یادداشت یکی از فعالین جنبش حیات: 

بی تفاوتی مرگبار ترین طلسم روزگار ماست. روزگاری که هر لحظه اش آبستن یک تاریخ، حادثه است و این طلسم شوم می رود تا سایه ی سیطره خود را بر جای جای این دنیای سرد بیافکند.            

بی تفاوتی همان برترین سلاحی است که شیطان برای مسلط کردن بدان بر خوبان جوامع، بی دریغ آن را به کار می بندد و در میانه ی این میدان، یگانه تیغ بران کارزار حق و باطل را خداوند به مثابه ی هدیه ای آسمانی به انسان های آزده جبهه خود تقدیم فرموده و آن امر به معروف و نهی از منکر است.

در جامعه ی امروز ما، عده ی معدودی، بار کم کاری ها و اشتباهات اکثریت جامعه را به دوش می کشند. مرض مسری بی تفاوتی روز به روز فراگیر تر می شود و اکثریت بیشتری را مبتلا می سازد و همین می شود که هیچ کس به کار دیگری کار ندارد. هر که  هر کار که خواست می کند و فقط انتفاع شخصی خود را ملاک و هدف می داند. هیچ کس حق اعتراض به خطای دیگری را ندارد و این کار نوعی تعدی به شمار می  آید...

این داستان حیرت آور به اینجا ختم نمی شود! تاریخ نشان داده و تجربه ثابت کرده که این اکثریت بی تفاوت کم کم تسلطی اجتماعی بر  جامعه ی خویش پیدا می کنند. تسلطی شوم که مثل موریانه ای تمام بنیان های دینی و نظام های اجتماعی را از درون پوچ و فرسوده می کند و در لحظه ای که هیچ کس انتظارش را ندارد، این بنای عظیم و باشکوه، ناگاه در هم می شکند.

آری! پس از سی و چند سال اقتدار و سرافرازی و مقاومت در برابر انواع خطرات و حملات و شکست ها، امروز آخرین تیرهای ترکش دشمنان قسم خورده اسلام، پیکره ی دین را هدف گرفته... شاید پوسته ی حملات پیاپی دشمن، فشارهای سیاسی و اقتصادی باشد، اما با  نگاهی ژرف تر به عمق حوادث روشن می شود که به موازات این فشارها، توان فوق العاده ای صرف ترویج فرهنگ بی تفاوتی در میان مردم ما شده است و این تنها راه به زانو در آمدن ماست.

وقتی تیغ بحران های سیاسی و اقتصادی بر پیکره ی ملت ما اثر می کند که به زهر بی تفاوتی و خودبینی آلوده شده باشد! و آن هنگام است که اگر آن تیغ بر این پیکره فرونشست، سم مهلک بی تفاوتی مردم را از نگاه جامع به این بحران ها بازداشته و همه بی خبر از دیگران برای رهایی خود از این دام به سویی می پرند و هیچ گاه این قوا هم جهت نشده و زمینه ی نجات و حل بحران نمی شود.
مدت هاست که فرهنگ « به تو چه گفتن » و « پاسخ گو نبودن » و « خود آزاد پنداری مطلق » به جان مردم پایتخت افتاده و می رود تا زهر آن آرام آرام در رگ های کل کشور پخش شود و باید کاری کرد!
نسخه و پادزهر این درد فقط و فقط در دست طبیبی است که خود، این نظام را طراحی کرده...

رسول خدا صلوات الله علیه می فرمایند: هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروى ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند امّا دعايشان مستجاب نشود. (1)

دشمنان عزت و شرف اسلام خوب می دانند، گوهری که دزدیده شدنش کمر این امت را خواهد شکست ، همان وجه تمایز این امت با امت های پیشین است.

خداوند متعال می فرماید: شما (مسلمان‏ها) بهترين گروهى هستيد كه (از جانب خداوند) بر مردم (جهان) پديدار شده ‏ايد، به كار پسنديده امر مى‏ كنيد و از كار زشت بازمى‏ داريد و به خدا (در آنچه نازل كرده) ايمان مى‏ آوريد .(2)

همان چیزی که امامان ما بدان مشهور بوده اند و شناخته می شوند و هر انقلاب و حرکت عظیمی که از صدر اسلام تا کنون واقع شده، از غدیر و عاشورا گرفته ، تا انقلاب اسلامی ایران، زیر چتر این واجب فراموش شده به وقوع پیوسته.

حال ماییم و سرنوشت ساز ترین لحظات تاریخ. ماییم و پرچمی که به پایش حسین علیه السلام به مسلخ رفته و « هل اتی » به خون کشیده شده. ماییم و این گردنه ی خطرناک و تاریخی... و خداوند مقدر فرموده تا سلاح اهل ایمانش در این کارزار بی بدیل، امر به معروف و نهی از منکر باشد و ما پیوسته در بوته ی آزمایشیم تا لحظه ای که تاب بیاوریم و زیر این علم، قامت خم نکنیم، که در غیر این صورت بی تردید، طبق وعده الهی، حق زمین گیر نخواهد شد، بلکه ما به واسطه ی ضعف و کم کاری و ناشکری این دو نعمت عظمی، از دور این مدار حسن طرد گشته و دیگرانی به یاری دین خداوند خواهند شتافت.

و خداست كه بى‏نياز است و شماييد كه نيازمنديد، و اگر (از دين او) روى برتابيد به جاى شما گروه ديگرى را مى‏آورد.

 


1- قال رسول الله صلی الله علیه و آله:  إذا لَم يَأمُروا بِمَعروفٍ وَلَم يَنهَوا عَن مُنكَرٍ وَلَم يَتَّبِعوا الأخيارَ مِن أهلِ بَيتى ، سَلَّطَ اللّه‏ُ عَلَيهِم شِرارَهُم ، فَيَدعوا عِندَ ذلِكَ خِيارُهُم فَلا تُستَجابُ لَهُم؛ (امالى شیخ صدوق رحمت الله علیه ، ص254 )

2- سوره مبارکه آل عمران، آیه 110 – ترجمه مرحوم آیت الله مشکینی

3- سوره مبارکه محمد صلی الله علیه و آله،  آیه 38 – ترجمه مرحوم آیت الله مشکینی

اضافه کردن دیدگاه جدید